MUDr. Libor Válek

praktický lékař pro děti a dorost

Informace

Chodítka

Již dlouho je známo, že používání chodítek u batolat vede k nesprávnému rozvoji vzpřimovacích mechanismů. Dítě se má otáčet (cca 5 měsíců), potom plazit, pak lézt po kolenou (cca 10 měsíců), z lezení se vzpřímit u postýlky nebo nábytku, obcházet, chodit za ruku a nakonec kolem 1 roku věku chodit samostatně.

Ne každé dítě postupuje takto, jsou různé individuální rozdíly. Používáním chodítka ale můžeme narušit správný vývoj postavení pánve a páteře.

Užívání chodítek tedy nedoporučuji.

Informace pro rodiče půlročních a starších dětí

Novorozenci nejsou již očkováni proti tuberkulóze. Je ovšem možné nechat děti oočkovat  mezi 6. A 12. měsícem věku i později (ovšem očkování u předškoláků a starších není již tak účinné!). Toto očkování doporučuji, vzhledem k zvyšující se migraci obyvatel ze zemí, kde tuberkulóza je velkým problémem a vzhledem k tomu, že děti budou pravděpodobně cestovat. Upozorňuji ovšem, že názor řady odborníků je opačný.

V případě, že se pro očkování rozhodnete, zavolejte na tel. č. 281 019 243 – kalmetizační ordinace Plaňanská (po, čt), a objednejte se. Očkování může stát cca 600,- Kč.

Vakcína je dlouhodobě používaná, vážnější nežádoucí účinky se vyskytovaly prakticky pouze u očkovaných novorozenců – u těch, kteří měli závažnou poruchu imunity, o které se v novorozeneckém věku ještě nevědělo. Toto riziko u dětí očkovaných po 6. Měsíci věku prakticky není. Bližší informace o vakcíně můžete najít na stránkách www.sukl.cz.

Vakcína proti tuberkulóze musí být podána minimálně 2 týdny po neživých vakcínách a 4 týdny po živých vakcínách, po vakcíně proti tuberkulóze nesmí být podána jiná vakcína dříve než za 12 týdnů.

Screeningové vyšetření zraku

Navázal jsem spolupráci s pracovištěm, které je schopno nejen provést screeningové vyšetření zraku (trvá několik vteřin a je možné bez problémů vyšetřit děti již od 6 měsíců věku), ale také vyšetření spolehlivě interpretovat a v případě potřeby doporučit další odborná vyšetření.

Doporučuji všem dětem po 6.měsíci věku, nejlépe opakovat vždy po roce až do 5 let věku.

Včasné odhalení vad zraku pomůže úspěšné léčbě.

ORTOPTlKA Dr.Očka

Mgr.Martina Hamplová – Specializované oční pracoviště

Screening zraku – Plusoptix BEZ OBJEDNÁNÍ

Út/St/Čt: 9.00 – 12.30 a 13.00 – 15.00

Cena 200,- Kč

Tel.: 224 152 051, bezbariérový přístup, Praha 1, Vodičkova 39, pasáž Světozor, 1. patro, budova Ligna

email: info.ordinace@ortoptika.com


Doporučená výživa

Milá maminko,

Vaše děťátko dospělo do věku, kdy je již nejlépe začínat s příkrmy. Ničeho se nebojte, mějte trpělivost a hlavně se nevzdávejte. Chce to opravdu výdrž. Pro Vaše miminko je každá chuť nová a potřebuje čas, aby si na ni zvyklo. S příkrmy začněte vždy na polední dávku, protože postupně by toto jídlo mělo nahradit oběd. Do jednoho roku věku dítěte vaříme vždy v kojenecké vodě.

4. – 5. měsíc

Plně kojené dobře prospívající děti nemusí do 6 měsíců nutně přecházet na smíšenou stravu.

Nejprve se začíná se zeleninovým příkrmem, protože když si děti zvyknou na sladkou chuť, špatně si pak zvykají na zeleninu. Začínáme s mrkví. Nakrájenou mrkev dáme vařit do vody, nepřislazujeme ani nepřisolujeme. Když je měkká, tak ji se zbytkem vody rozmixujeme a nabídneme děcku. První den dáme jen jednu až dvě lžičky příkrmu a pak dokrmujeme mlékem. Další dny postupně lžičky přidáváme, až Vám příkrm nahradí polední jídlo. K mrkvi pak můžeme přidat bramboru a brokolici.

5. – 6. měsíc

Začínáme přidávat ovoce. S ovocem začneme na dopolední nebo odpolední svačinu. Zkusíme nejprve podat jednu až dvě lžičky a počkáme, jak nám děťátko na ovoce zareaguje. Je lépe začínat s ovocem, které se pěstuje v našich podmínkách (jablko, hruška) ale můžeme přidat i banán. Do nastrouhaného ovoce přidejte jeden až dva piškoty, aby se dítě seznámilo s lepkem. Jestliže je ovoce kyselejší, můžeme ho klidně podusit a udělat z něj pyré. Do poledních jídel postupně začneme přidávat světlé maso (kuře, krůta, králík).

6. – 7. měsíc

V tomto měsíci dejte děťátku do poledního jídla jedno celé vajíčko. Stačí jednou týdně. Můžete přidávat rýži i těstoviny. Ke konci měsíce uvařte děťátku rybu, nejlépe mořskou (tresku). Na svačinu můžete začít podávat jogurt, buď Hollandii bílou nebo activii.

Milá maminko, každou novou potravinu zavádějte pomalu a čekejte, zda se neobjeví alergická reakce. Děťátku už také podávejte tekutiny a to buď ve formě čajů, šťáv a nebo kojenecké převařené vody. Na noc můžete také podávat kaše a nejprve začněte rýžovou kaší. Na vaření používejte slunečnicový nebo olivový olej.

Do 1 roku stravu dětem neslaďte a nesolte.

Doporučuji navštívit www stánky: https://www.skojenciprotiobezite.cz/ , www.1000dni.cz .

Milá maminko, přeji Vám při zavádění příkrmů hodně zdaru a výdrže a Vašemu miminku dobrou chuť.


Očkovací kalendář


Od 6 týdnů věku lze očkovat vakcínou proti rotavirovým infekcím. Podává se do úst. 3 dávky vcelkem za 3 000,- Kč

Od 9. Týdne věku: Hexavakcína 1. dávka (záškrt, tetanus, černý kašel, haemophillus influenzae, dětská obrna, infekční žloutenka B)

3. měsíc: Pneumokok* 1. dávka (na přání, lze podat 2 týdny po aplikaci hexavakcíny nebo později),  Meningokok B (Bexsero) 1. dávka (na přání, ale plně hrazeno, lze podat 2 týdny po aplikaci hexavakcíny nebo později).

4. měsíc: Hexavakcína 2. dávka

5. měsíc: Pneumokok 2. dávka (na přání), Meningokok B 2. dávka (na přání)

Po 12. měsíci: Hexavakcína 3. dávka, Pneumokok 3. dávka (na přání), Meningokok B 3. dávka (na přání), Meningokok ACYW (Nimenrix, na přání, ale plně hrazeno)

13 měsíců: Zarděnky, příušnice, spalničky 1. dávka

5-6 let: Zarděnky, příušnice, spalničky 2. Dávka

5. až 6. rok: Záškrt, tetanus, černý kašel – přeočkování

10. až 11. rok: Záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna – přeočkování

Dívky i chlapci 13. až 14. rok: 3 dávky vakcíny proti rakovině děložního čípku  (na přání, plně hrazena i nejdražší varianta - Gardasil 9)

14.- 15. rok: Plně hrazené dobrovolné očkování proti meningokoku B a meningokoku A,C,Y,W

*Pneumokokové vakcíny jsou k dispozici 3: Synflorix obsahuje 10 nejdůležitějších pneumokokových kmenů a je dětem poskytován na přání bezplatně. Prevenar 13 obsahuje další 3 kmeny a rodiče doplácí za každou ze 3 dávek 200,- Kč. Vaxneuvance obsahuje 15 kmenů a na každou ze 3 dávek rodiče doplácí 500,- Kč. Vakcíny chrání proti invazivním pneumokokovým onemocněním (hnisavé závažné záněty plic a mozkových blan) a snižují výskyt středoušních zánětů.

Pláč a buzení kojenců

Pláč kojenců

Do 3-4 měsíců života se za nadměrný pláč považuje, až pokud dítě pláče více než 3 hodiny denně více než 3x týdně po dobu více než 3 týdnů.

Pokud dítě pláče méně, není většinou třeba činit žádná opatření.

Nikdy neutišujte dítě třesením – můžete způsobit vážné poškození mozku dítěte (“shaken baby”).

Buzení kojenců

Kojenci se přirozeně v noci opakovaně budí (při přechodu z tzv. non-REM spánku do REM spánku) a často přitom pláčou. Přitom nemají hlad ani žízeň ani nic jiného nepotřebují a za chvíli opět usnou. Krmení nebo utěšování většinou není třeba a spánek spíše dále naruší.

V non-REM spánku se děti různě vrtí. Není třeba je upravovat, přikrývat, měnit jejich polohu. Tato opatření mohou místo pomoci spánek narušit. Pokud jsou děti velmi neklidné, je možné zabalit je do zavinovačky nebo spacího pytle (ale pozor na zbytečně teplé oblečení).

Je dobré vypracovat si stabilní rituál pro ukládání dítěte ke spánku. Dítě by mělo spát v klidu, bez puštěné televize nebo dalších rušivých momentů.